Z czym jest związane posiadanie zwierzęcia w domu? Z jakiego rodzaju obowiązkami musimy się liczyć?

Osoby, które chciałyby mieć zwierzę w domu najczęściej nie myślą o tym jak duży jest to obowiązek. Podejmując decyzję o posiadaniu zwierzaka trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego jak dużo czasu jak też uwagi należy temu zwierzęciu poświęcić. Zanim podejmiemy taką decyzję często mamy w głowie same piękne wizje, iż będziemy dużo spacerować z psem po parku lub też wylegiwać się na łóżku z kotem. Jednak może być tak, że w rzeczywistości wstawanie o świcie oraz wychodzenie z psem przed pracą spowoduje, iż będziemy mieli dość spacerów. Natomiast kot może niszczyć nasze meble i wyprowadzać nas tym z równowagi. Z czego należy więc zdawać sobie sprawę gdy decydujemy się na przygarnięcie zwierzęcia? Jakie obowiązki nas czekają?

pies na spacerze
Autor: Mano Ranjan M
Źródło: http://www.flickr.com
Przede wszystkim musimy mieć świadomość, że zwierze to duży wydatek. Musimy się liczyć z kosztem gdy chcemy zapewnić zwierzakowi dobre warunki. Już na samym początku trzeba brać pod uwagę szczepienia, odrobaczenie, ewentualną sterylizację zwierzaka, a później też nie jest lepiej. Należy pomyśleć o zdrowym pełnowartościowym jedzeniu, dzięki jakiemu zwierzę będzie w dobrej formie oraz będzie miało wszelkie ważne witaminy i mikroelementy. Warto nabyć Bosch karma dla psa ta jest lepsza niż tanie karmy z marketu („Chiron” Tomasz Wojnar). Niestety gdy chodzi o jedzenie nie ma sensu oszczędzać, ponieważ może się okazać, iż później będziemy wydawać więcej na weterynarza.

kot w łazience
Autor: Sylvain L.
Źródło: http://www.flickr.com
Kiedy bierzemy do domu zwierzaka musimy być bardziej zorganizowani. Jeśli do tej pory lubiliśmy czasem umówić się ze znajomymi na spontaniczne wyjście do baru po pracy, to niestety ale trzeba się z tym pożegnać. Pies tak naprawdę musi regularnie wychodzić na spacery i nie będzie czekał z oddaniem swoich potrzeb fizjologicznych nim zdążymy przyjść do domu. Należy też pamiętać o wielu rzeczach – po przejściu na stronę. Nie można zapomnieć o szczepieniu co roku jak też o odrobaczaniu zwierzaka co trzy miesiące. Od czasu do czasu należy również zastosować kropelki na pchły dla kota czy psa. Szczególnie w okresie letnim jak zwierzak przebywa dłuższy czas na świeżym powietrzu. Trzeba także pamiętać o tym by zapewnić zwierzęciu dobre jedzenie, którego zapasy dobrze mieć na stanie. Przede wszystkim trzeba brać pod uwagę to, że zwierzę to odpowiedzialność, na którą nie każdy jest gotowy. To właściciel zwierzęcia bowiem odpowiada za niego jak również, o czym mało osób pamięta, za szkody wyrządzone przez to zwierze. Warto zdawać sobie z tego sprawę.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.