Rodzaje oświetlenia stosowanego w akwarystyce

Podejmując decyzje o założeniu akwarium musimy mieć świadomość, że właściwą hodowlę rybek należy poprzedzić szeregiem czynności przygotowawczych. Przede wszystkim musimy wybrać stosowne miejsce do ustawienia akwarium, tym bardziej, że z uwagi na jego ciężar nie będzie ono zapewne przenoszone. Powinno więc spoczywać na solidnej podstawie, gwarantować dostateczną ilość, chociaż nie nadmiar światła i swobodny dostęp. Przy tym, co ważne ze względów estetycznych, jego wielkość, kształt i usytuowanie musi się komponować z całością wnętrza.

7

Kolejny etap to wyposażenie akwarium w niezbędne oprzyrządowanie, czyli oświetlenie, pompki i filtry, grzałki i termometry. Wbrew pozorom, kwestia właściwego światła w akwarium wcale nie jest sprawą drugorzędną, wręcz przeciwnie, jest ono niezbędnym czynnikiem warunkującym prawidłowy rozwój roślin i ryb. Ponadto zastosowanie sztucznego światła w akwarium ma duże walory estetyczne. Pięknie urządzony zbiornik wodny, z różnymi gatunkami ryb i roślin, umiejętnie oświetlony, będzie stanowił nie tylko element ozdobny, ale też dawał okazję do podpatrywania cudownego podwodnego świata.

Światło pełni zasadniczą rolę w procesie fotosyntezy, czyli wytwarzania przez rośliny tlenu, który z kolei jest niezbędnym składnikiem do życia dla ryb i innych podwodnych zwierząt. Dodatkowo w przypadku ryb światło stymuluje podstawowe procesy życiowe, takie jak aktywność pokarmowa czy tarło. W przypadku domowej hodowli ryb naturalne światło słoneczne jest niewystarczające dla prawidłowego rozwoju, chociażby w miesiącach zimowych, kiedy jest go zbyt mało. Trzeba też pamiętać, że jego ilość zależy od wielu czynników, kąta padania, przejrzystości wody, czy głębokości akwarium, dlatego też niezbędne jest oświetlenie sztuczne. Nie należy jednak w dbałości o naturalne światło słoneczne popadać w przesadę i ustawiać akwarium na przykład na parapecie, powoduje to jedynie nadmierny rozwój glonów i gwałtowne zmiany natężenia światła i temperatury, co nie sprzyja rybom i roślinom.

Do oświetlania akwarium stosuje się obecnie najczęściej świetlówki, dające możliwość wyboru jeśli chodzi o barwę i skład pasma widma odpowiedniego dla roślin. W akwarystyce znajdują też zastosowanie lampy rtęciowe, wysokociśnieniowe charakteryzujące się dużą wydajnością, ale przeznaczone głównie do otwartych akwariów oraz lampy metalohalogenowe mające najbardziej korzystną barwę światła, zbliżoną do naturalnej, szczególnie przydatne w akwarystyce morskiej. Do oświetlenia nocnego, niskiej mocy, używane są często lampy diodowe.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.