Rodzaje i funkcjonowanie filtrów do akwarium

Popularnym od lat hobby, przeżywającym obecnie swój renesans, jest akwarystyka, hodowla ryb i stworzeń wodnych w dwóch podstawowych odmianach, jako akwarystyka słodkowodna i morska. Bez względu jednak na to, na jaki typ akwarium się zdecydujemy, należy zadbać nie tylko o atrakcyjny wygląd całości, dobór oryginalnych zwierząt i roślin, podłoże i dekoracje, ale także o zdrowie akwariowych ryb.

Jednym zaś z najważniejszych odpowiedzialnych za to czynników jest czysta woda, bez tego nie ma mowy o właściwej hodowli. W każdym akwarium po upływie jakiegoś czasu, gromadzą się zanieczyszczenia powstałe z gnijących fragmentów roślin, rybiego kału czy niezjedzonych resztek pokarmu. Usuwanie mułu tworzonego przez zanieczyszczenia jest koniecznością, a należy to robić tym częściej, im bardziej zatłoczone roślinnością i stworzeniami jest akwarium. Do oczyszczania wody służą filtry do akwarium, które działają w ten sposób, że przepuszczają wodę przez substancje filtrujące pochłaniające, rozkładające lub zatrzymujące zanieczyszczenia.

Najprostsze i najbardziej popularne to filtry mechaniczne, które działają na zasadzie przepływu wody przez specjalny wkład zatrzymujący cząstki stałe. Może to być piasek, żwir, gąbka, włókno nylonowe. Inny rodzaj to urządzenia do filtracji biologicznej opartej na rozkładzie toksycznych substancji przez niektóre bakterie lub glony. Z kolei filtry chemiczne wykorzystują wkłady, na przykład węgiel, absorbujące szkodliwe związki chemiczne. Filtracja chemiczna jest szczególnie polecana w przypadku nowego akwarium, w którym nie zdążyły się jeszcze wykształcić pożyteczne z punktu widzenia czystości wody bakterie oczyszczające.

Ze względów konstrukcyjnych można wyróżnić filtry wewnętrzne i zewnętrzne. Filtry wewnętrzne są bardzo popularne przede wszystkim dlatego, że są niedrogie, pobierają niewiele energii elektrycznej, a dodatkowo są skuteczne, jeśli chodzi o filtrację mechaniczną. Umieszcza się je wewnątrz akwarium mocując przyssawkami do szyby. Ich wadą jest mała skuteczność w zakresie oczyszczania biologicznego i z kolei duża objętość, przez co zajmują sporo miejsca w akwarium. Filtry zewnętrzne natomiast, kubełkowe lub kaskadowe, są o wiele bardziej wydajne, posiadają dużo miejsca wewnątrz na wkłady filtracyjne różnego typu, w nowych modelach są nawet osobne moduły na poszczególne wkłady, z uwagi na usytuowanie na zewnątrz akwarium są łatwo dostępne, a więc i łatwe do czyszczenia. Filtry zewnętrzne są trochę droższe, jednak w opinii wielu użytkowników ich wydajność i jakość pracy rekompensuje wyższą cenę.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.