Czystość w akwarium

Wśród domowych zwierzątek wielką popularnością cieszą się oczywiście rybki, które zamknięte w akwarium nie sprawiają większych problemów. Są one więc doskonałym rozwiązaniem do bloków, gdzie posiadanie czworonogów jest niewygodne i mało praktyczne. W przypadku rybek należy jedynie pamiętać o tym, by regularnie dbać o czystość w akwarium co jest kwestią szczególnie ważną. Ryby muszą mieć regularnie czyszczone akwarium i zmienianą wodę. Dodatkowo konieczne jest stosowanie filtrów, które będą dbały o czystość w akwarium.

Pod hasłem akwarium filtry w branżowych sklepach zoologicznych znajdziemy obecnie ogrom interesujących produktów. Spośród nich należy wybrać jednak taki filtr, który w danym przypadku będzie najlepiej spełniał swoje zadania. I tak, wybierając filtr do akwarium należy zwrócić uwagę między innymi na takie kwestie jak:

  • Dostosowanie filtra do litrażu konkretnego akwarium
  • Przygotowanie filtra o odpowiednich możliwościach w zależności od ilości posiadanych żywych stworzeń, które znajdują się w akwarium
  • Filtr musi być wydajny i bezpieczny, tak by funkcjonował bez niebezpiecznych zakłóceń
  • Wybierając filtr musimy szukać cichego sprzętu, gdyż musi on funkcjonować przez całą dobę, dlatego należy uważać, by nie przeszkadzał w codziennym życiu.

Obecnie rynek oferuje nam wiele rodzajów różnych filtrów do akwarium. Można tutaj wspomnieć najbardziej popularne filtry:
Filtry napędzane powietrzem: przeznaczone przede wszystkim do małych zbiorników, nie mają dużej wydajności. Nie sprawdzają się przy dużej ilości ryb. Są zazwyczaj tanie i opierają się na brzęczyku, którym wtłaczane jest powietrze.
Filtry podżwirowe: medium filtracyjnym jest żwir znajdujący się w akwarium. Pompa filtra najczęściej ma charakter wewnętrzny. Są to filtry przeznaczone do niedużych i średnich zbiorników, gdzie ilość żyjących stworzeń również nie jest bardzo duża.
Filtry wewnętrzne: jak sama nazwa brzmi całe urządzenie znajduje się wewnątrz akwarium. Są to filtry, które zazwyczaj mają dużą wydajność, dlatego mogą być stosowane przy dużym zarybieniu. Wybiera się je zbiorników małych i średnich. W przypadku dużych akwariów mogą być elementem wspierającym obieg wody.
Filtry kaskadowe: znajdujące się na zewnątrz akwariów. Nie mają dużej wydajności, dlatego wykorzystuje się je w małych i średnich akwariach.
Filtry kubełkowe: są wyjątkowo wydajne w związku z czym z powodzeniem można je stosować praktycznie w każdym zbiorniku niezależnie od ilość wody i żyjących istot, dlatego są najbardziej praktyczne.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.