O czym pamiętać zastanawiając się nad korzyściami płynącymi z posiadania psa?

Osoby zastanawiające się nad tym, czy w ich domu znalazłoby się miejsce dla psa rozważają zazwyczaj przede wszystkim zalety, z którymi będą miały do czynienia decydując się na podjęcie tego rodzaju decyzji. Ostatnie lata to jednak okres kampanii uświadamiających, że czworonóg wymaga również niemałego zaangażowania, a nieodpowiedzialny właściciel potrafi być gorszy niż jego brak. Coraz powszechniejsze jest wiec pytanie o to, jak dbać o psa, aby nie wyrządzić mu krzywdy nawet, jeśli błędy wynikałby nie ze złej woli, ale z niewiedzy.

13

Na pierwszy plan wysuwa się w tym kontekście świadomość tego, że psy różnią się od siebie, a każda rasa wymaga indywidualnego traktowania. Inna jest nie tylko karma, ale również zabawki dla psa, różni się jednak również sposób traktowania i tresura czworonoga. Co wcale nie mniej ważne, rozwiązania stosowane w odniesieniu o jednych ras, wcale nie znajdują zastosowania w przypadku innych, a nawet drobne różnice mogą mieć znaczenie. Jeśli zatem decydujemy się na zakup psa, musimy mieć pewność, że wiemy, z jakim zwierzęciem będziemy mieli do czynienia, czego się od nas oczekuje jako od jego właściciela i dlaczego tak ważne jest poważne podchodzenie do stawianych przed nami zadań już od pierwszych dni obecności psa w naszym domu.

Warto pamiętać również o tym, że posiadanie psa wiąże się z wydatkami, które będziemy musieli ponosić bez względu na to, jak przedstawiać się będzie nasza kondycja finansowa. Tu warto zwrócić uwagę przede wszystkim na to, że psy muszą być właściciel żywione, nie bez znaczenia jest jednak również ich kondycja, rozwój intelektualny oraz regularny wizyty u weterynarza. Ewentualne zaniedbania nie muszą dawać o sobie znać natychmiast, w pewnym momencie uświadomimy jednak sobie, że skazały psa na cierpienie.

Czy jednak oznacza to, że odpowiedzialność, jaką bierzemy na swoje barki jest na tyle duża, że powinniśmy się jej bać? Choć lista rad i zaleceń jest długa, właścicieli psów nie brakuje, a kolejne osoby zapewniają nas, że rzadko myślą o swoim czworonogu jako o obciążeniu dla rodzinnego budżetu. W większości przypadków pies szybko staje się ukochanym domownikiem, a nakłady ponoszone na jego rozwój wydają się w pełni uzasadnione i są postrzegane jako coś oczywistego. Nie bez powodu mówi się przecież, że właśnie pies jest najlepszym przyjacielem człowieka. Do posiadania psa warto więc podejść bez niepotrzebnego lęku, a jednocześnie ze świadomością, że jest to żywe stworzenie, a nie zabawka, którą można po kilku miesiącach wyrzucić.

About the Author

admin

No Comments

Comments are closed.